Remont wieży kościelnej w Trzcieńcu

fasada i elewacja boczna świątyni (fot. W. Olchomiak 1979 r.)

Neogotycki kościół pw. św. Józefa w Trzcieńcu będący wizytówka Trzcieńca i Lackiej Woli przeżywa swoje odnowienie. W naszej kresowej świątyni od 26 maja bieżącego roku trwa remont. Prace remontowe wieży kościelnej wykonuje firma z Polski, z Rzeszowa.
Ksiądz proboszcz Andrzej Draws poinformował, że „z parafianami udało się zebrać część potrzebnej sumy na pokrycie kosztów remontu”. Jednocześnie wyraża swoją wdzięczność i dumę za ich ofiarność, otwartość na potrzeby swojego kościoła. Duszpasterz prosi o modlitwę w intencjach, aby to dzieło mogło być wykonane oraz o bezpieczeństwo w pracy. „Kto by chciał dołożyć swoją cegiełkę na to dzieło, będzie to mile widziane. My ze swej strony będziemy pamiętać w modlitwie – w każdą środę przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Józefem”- mówi ksiądz Draws.
Według historycznych informacji budowę kościoła w Trzcieńcu rozpoczęto w latach 1914-1915 z funduszy Wandy Younga. Niedokończony kościół jednonawowy został rozebrany do fundamentów przez wojsko rosyjskie w czasie działań wojennych. Dopiero w latach 1924-1928 zbudowano murowany z cegły, neogotycki kościół jednonawowy, według projektu Stanisława Majerskiego. Budowniczym kościoła był zasłużony dla Trzcieńca i Lackiej Woli ks. Zygmunt Dziedziak. Świątynia powstała również dzięki Adamowi Younga, który ofiarował parcelę i materiały budowlane, Teodorowi Koziekowi – właścicielowi sąsiedniej wsi Lacka Wola oraz pomocy rządu polskiego. 30 września 1928 roku kościół poświęcił biskup pomocniczy Karol Fischer, a 4 maja 1936 roku świątynia została konsekrowana przez biskupa pomocniczego Wojciecha Tomakę.

4 maj 1936 roku_konsekracja  (2)
Trzcieniecki kościół to budowla neogotycka, murowana z cegły na kamiennym cokole, tynkowana. Założona na rzucie krzyża, z prezbiterium i ramionami transeptu zamkniętymi trójbocznie. Nawa jest poprzedzona wieżą na rzucie kwadratu, przechodząca w ośmiobok, z kruchtą w przyziemiu. Parafia w Trzcieńcu jako kościelna struktura została założona dopiero w roku 1930 i razem z Lacką Wolą należy do dekanatu mościskiego. Liczyła w 1933 roku ponad trzy tysiące wiernych, którymi opiekował się ks. proboszcz Zygmunt Dziedziak. Kościół pozostawał czynny do roku 1950, kiedy to aresztowano ks. Dziedziaka, oraz w latach 1955-1957 po powrocie księdza o obozu pracy. Zwolniony z więzienia duszpasterz oraz większa część parafian wyjechali do Polski.
Świątynia w Trzcieńcu w czasie sowieckiej okupacji była wykorzystywana jako magazyn produktów rolno-przemysłowych. W kościele było ogromne składowisko soli kamiennej, przez co kościół doznał poważnych zniszczeń. Kościół był pozbawiony okien i witraży, a struktura murów została uszkodzona przez chemikalia. Świątynia przez pewien czas służyła również jako obiekt do zajęć z wychowania fizycznego, prowadzonych dla uczniów miejscowej szkoły. W roku 1989 oddaną dla wiernych zniszczoną świątynię poddano odnowieniu i remontowi i na nowo uroczyście poświęcono.

obecny stan
Od tego czasu w swojej świątyni parafianie uwielbiają Boga modlitwami przez wstawiennictwo patrona trzcienieckiej parafii św. Józefa, Opiekuna Kościoła Świętego.
ks. Andrzej Piekaniec

Nr konta na który można dokonać ofiary na remont wieży i renowacji dalszej części kościoła:
Andrzej Draws Bank Millenium S.A. o/Kościerzyna 51 1160 2202 0000 0000 5570 4949 (z dopiskiem: remont wieży).